Máme tu konečně druhý díl waspova povídání o Irsku, Dublinu a práci tam. V minulém díle jsme si pověděli základní informace o tom, proč do Irska jet, jak a za kolik se tam dostat, jak se pohybovat po Dublinu. Dnes si povíme něco o prvních dnech v Dublinu, o ubytování, o shánění práce, o CV a tak. Byli-li jste v Dublinu a chtěli byste některé mé informace zkorigovat, ozvěte se mi, budu rád.

Řekněmě, že máte zařízenu dopravu do Dublinu a znáte datum příletu (příjezdu). Co dál? Základem je ubytování. Záleží na rozpočtu, většina lidí volí jako první dočasné stanoviště některý z hostelů. Hostel je v podstatě ubytovna (nejen) pro mladé cestovatele, zpravidla nabízí ložnice o 6 až 12 lůžkách. Lidé sdílí prostor s ostatními lidmi. Výhodou je velmi nízká cena a zpravidla dobrá lokalita hostelu (centrum), nevýhodou absence soukromí,v levnějších hostelech jsou problémy s krádežemi. Pokud nepřilétáte v pátek, o víkendu nebo ve státních svítek, není potřeba bookovat hostel dopředu v opačném případě bývají hostely (především ty lepší a v lepších lokalitách) často obsazeny. Podrobný seznam dublinských hostelů naleznete na Hostelz.com. U každého hostelu je popis, fotky a komentáře cestovatelů včetně hodnocení. Je dobré dávat pozor na to, co vše hostel nabízí v ceně ubytování – především, zda je to: povlečení, snídaně, případně přístup k Internetu. Také dávejte pozor na maximální dobu pobytu, některé hostely jsou orientovány na turisty a nechtějí se stát centem dělníků z Východu 🙂

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit tyto podniky – Isaac’s Hostel Dublin, Jacob’s Inn Dublin nebo Barnacles Temple Bar House (ten je ve slavné čvrti Temple Bar). Tyto hostely se finačně pohybují do 18 EUR za dorm bed (postel ve sdílené ložnici), v ceně je povlečení a snídaně. Hostely jsou čisté a útulné, snídaně relativně malá (typicky mufin a káva/čaj/džus). Hostely nabízejí zvýhodněnou sazbu na týden, kdy vyjde noc kolem 15EUR.

Důrazně varuju před podnikem zvaným Chelsea Accommodation Hostel v Lower Gardiner Street (pár minut z autobusového nádraží), ostatně nejsem sám. Je to sice asi nejlevnější hostel v Dublinu, nicméně plný Poláků, špinavý, zašlý, sociálky jsou humus a prý se tam dost krade. Sice byste ušetřili pár EUR, ale myslím, že to vzhledem ke službám a rizikům nestojí. Sám jsem tam musel strávit noc, protože jsme nebookovali dopředu a lepší hostely byly v pátek plné. Sprchy jsem tam neriskoval a nic se mi neztratilo jen proto, že jsme měl slušné spolubydlící (Poláky) a pokoj byl hned za recepcí.

Máte-li zkušenosti (pozitivní i negativní) s dalšími hostely, napište je prosím do diskuse níže.

Hostel lze využít jen jako přechodné bydliště, otrlé povahy říkají, že delší jak měsíční pobyt v hostelu není dobrý na lidskou psychiku 🙂 Jak tedy sehnat stále, „normální“ bydlení? Obecně snadnějí než práci, pokud máte tedy peníze. První vaší zastávkou by měl být irský realitní portál

 • http://www.daft.ie/
  Nejlevnější variantou bydlení je flat-share, případně house-share. Jedná se o sdílení bytu nebo domu s dalšími lidmi. Obvykle má každý obyvatel bytu nebo domu jednu místnost a sdíli s ostatními kuchyň, obývák a koupelnu. Kromě nájmu se dělí o energie a případně telefon, licenci za TV nebo poplatek za kabelovku a internet. Často je v inzerátech zmínka ve stylu „only for professionals“, což znamená ve volném překladu něco jako pro vysokoškoláky (právníky, doktory, programátory). Pokud byste se chtěli pronajmout byt nebo dům na sebe, je potřeba reference (kterou nebudete schopni doložit, takže je to docela komplikované).

  Ceny za houseshare na předměstí se pohybují zhruba od 200 EUR za pokoj někde hodně (daleko) na předměstí, horní hranice není omezena. Reálně počítejte spíše s částkou kolem 300 EUR měsíčně za solidní bydlení. Platí také, že severní část Dublinu je levnější (a nebezpečnější) než část jižní.

  Kromě realitního serveru daft.ie můžete zkusit nabídku v místních novinách, buď placených – Irish Examiner, Independent nebo The Irish Times. Existují také noviny zdarma, které otiskují plno inzerátů s nabídkou house-share (a také práce, ale o tom dále). Jedná se především o Metro a konkurenční AM Herald. V centru města jsou k dispozici denně zdarma.

  Práce
  to be continued … bude dokončeno co nevidět

 • Tip: Pěkně zpracovaný web o práci a studiu ve Velké Británii