Psal mně a K. Paul, náš severoirský kamarád z Jyvaskyly, který s náma ve Finsku studoval média. Má prý narozeniny, tak jsme zváni. Chystají se přijet také kamárádi z Itálie. Do Belfastu líta z Prahy Jet2 a v UK jsme vlastně nikdy nebyl (kromě přestupu na Heathrow), tak jsme si řekli, že jo.

I když se řadí Jet2 mezi lowcosty (tedy žádné občerstvení během letu a e-ticket), tak letenka koupená asi s měsíčním předstihem stála 6200 Kč s taxami. Nicméně je to pořád asi nejlevnější a nejrychlejší spoj do Belfastu (i když do Dublinu by bylo možné se dostat levněji a autobus z Dublinu do Belfastu je teď v akci asi od 8 euro / cesta).

Do Belfastu jsme přiletěli na čas, cesta trvala 2 a půl hodiny (je to z Prahy docela štreka, stačí se podívat na mapu). Belfast International Airport není moc velké letiště, takže se tam člověk neztratí. Kontrola dokladů je víceméně formální, s občankou nebyl žádný problém. Belfastské letiště je asi 30km od centra, se kterým ho spojuje letištní autobusová linka, autobusy jezdí 2x do hodiny, jednosměrná jízda stojí nekřesťanských 6 liber, zpáteční je tuším za 10 liber. Autobus staví u nechvalně známého hotelu Europa v centru Belfastu, který se stal několikrát cílem bombových útoků IRA. Na náš čekal Paul se svým kámošem, který měl auto. Belfast působí na první pohled jako industriální město, které má svůj zenit za sebou Tradičně má značné problémy s dopravou a zácpami. Poměrně depresivně působí cedule TO LET (značící možnost pronájmu), které jsou po celém městě, jak na obytných domech, tak na komerčních objektech.

Kamarád Paul bydlí půlhodinku pěší chůze od centra města, ve čtvrti, kde převažují studenti. Bydlí v house-sharech, tedy v řadových domcích, ve kterých má každý student pronajatu jednu místnost a sdílí s ostatními kuchyň, obývák a koupelnu. Na první pohled je zřejmé, jestli v domě bydlí pouze studenti nebo studenti a mladí pracující lidé. Paul bydlí v hause-sharu, který vlastní mladý svobodný muž. Bydlí v místnosti pod střechou a zbytek domu pronajímá dalším lidem a z utžených peněz splácí hypotéku. Vzhledem k tomu, že Paul je jediným studujícím nájemníkem, dům byl čistý a upravovaný. Ostatní studentské domy, ve kterých jsem byl na návštěvě, tak čisté a upravované nebyly, hehe.

To be continued …