Celá řada studentů se chystá v létě za prací do Irska. Rozhodl jsem se, že zde napíšu takový miniseriál, jak přežít v Dublinu. Nejsem sice žádný velký irofil, ale strávil jsem v Dublinu před dvěma lety měsíc v jazykovce a protože jsem chlapec všímavý, dost jsem se toho dozvěděl.

Pár informací na úvod. Za prvé. Proč zrovna Irsko a Dublin? Důvody jsou tyto – především možnost pracovat v Irsku zcela legálně bez jakýchkoliv byrokratických opruzů jako víza, pracovní povolení či buzerace od úřadů (jako v Anglii), dálě nižší ceny a životní náklady než v Londýně, menší konkurence na pracovním trhu (snadnější získání práce, hlavně ve stavebnictví a řemeslech), moře, genius loci Dublinu, vynikající čínské take-away restaurace (v Dublinu dělaji Čínani nejlepší currychicken na světě), dobré pivo, nádherné čisté parky, prvotřídní hudební scéna, příjemní vzdělaní lidé (Irové jsou malý národ, nemají móresy velkých národů jako jsou Američané, Rusové, Němci, v irské historii lze najít podobné paralely jako v dějinách ČR), teplo (v Irsku sice často prší, ale je tam teplo, o čemž svědší plno palem ve městě – v Dublinu totiž v podstatě nemrzne) a plno atraktivních cílů na výlety.

V porovnání s možnostmi práce v USA (platí jen pro studenty) je Irsko daleko méně finančně náročné. V podstatě stačí letenka a tak 10.000-12.000 Kč do začátku (na nájem, jídlo, dopravu) oproti cca 40.000 Kč za Work and Travel program (poplatek agentuře, letenka, pojištění, peníze do začátu). Nehledě na geografickou polohu (blízkost) a levné letenky z/do ČR.

Za druhé. V Irsku se mluví především anglicky, Irové mají jistý akcent (přízvuk), není ale nějak výrazný (jako třeba skotský); osobně jsem neměl problémy jim porozumět. Mluví se tam také irsky, což je divný jazyk nemající s angličtinou nic společného. Setkáte se s nim všude (cedule, informace), protože vláda má z jakéhosi důvodu potřebu irský jazyk všude tlačit, ačkoliv ho Irové kromě výjimek v rurálních oblastech v podstatě nepoužívají. Vždy je ale k dispozici anglická varianta, takže se není čeho bát.

Za třetí. Když chcete sehnat v Dublinu téměr jakoukoliv práci, musíte umět anglicky. Alespoň trochu. Už proto, abyste si tu práci sehnali. Čím lépe anglicky umíte, tím lepší práci seženete. Velmi se cení, pokud umítě dobře nějaký další jazyk (německy, francouzsky, španělsky). Není potřeba umět anglicky perfektně, ale je dobré umět tak nějak rozumně, ideálně na intermediate úrovni (středně pokročilý, A2-B1). Pokud si nejste jisti, na jaké úrovní vaše angličtina je, zkuste si udělat Dialang test. S výsledkem horším než A2 bych do Irska osobně nejel.

Za čtvrté. Seriálek budu psát postupně, zmíním se o tom, jak se do Dublinu dostat, jak se dopravovat po Dublinu, jak si najít bydlení a za kolik, jak si najít práci, jak se v Dublinu bavit, kam cestovat, atd. V diskusi se prosím ptejte jen k aktuálnímu tématu, protože většinu vašich potenciálních otázek na jiná témata zodpovím v dalších dílech seriálu.

Doprava do Irska – Dublinu
V prvním díle se dozvíme, jak se do Dublinu levně dostat. V zásadě existují tři možnosti.

1. Letadlem – podle mého názoru nejlevnější a nelrychlejší způsob, nemusá být ale nejlevnější (záleží na tom, kdy a od koho letenku kupujete a hlavně za kolik). POZOR! Od druhé poloviny června začínají aerolinky vždy markantně zvyšovat ceny letenek do GB a Irska, takže kupujte za včasu (tedy co nejdříve). Já jsem letěl jako mastňák za peníze rodičů s Aer Lingus, tehdy jsem kupoval letenku měsíc předem (na začátku července) a stála mě skoro 8 litrů, což je zbytečně moc. Teď se dá koupit zpáteční letenka s Aer Lingus – červen tam a září zpět asi za 4500 s taxami.

Pokud máte hlouběji do kapsy nebo chcete ušetřit, zkuste letět z Brna nebo Linze Ryanairem do Londýna a z Londýna do Dublinu. Dá se to pořídit hodně levně, tak do 3000 Kč, pokud budete mít štěstí. Speciálně z Linze lze pořídit letenku za solidní cenu i ve hlavní sezóně (do Linze je možné se dostat celkem levně vlakem z Prahy). Pozor na to, že Ryanair je lowcost aerolinka a má váhový limit na zavazadla „jen“ 15 kg.

Další varianta je letět s Jet2 z Prahy do Belfastu a z Belfastu do Dublinu vlakem (cca 2 hodiny, cena do 30 euro).

Případně zkuste Letušku.

2. Autobusem – nezkoušel jsem, není to nijak levné (minimálně 5600 Kč za zpáteční jízdenku, přestup v Londýně), cesta trvá tuším 30 hodin. Opruz. Leťte letadlem.

3. Vlakem – dtto.

Cestování po Dublinu
Dubliňané mají k dispozici dvoupatrové autobusy, které mají poměrně dlouhé intervaly, často ale jezdí kvůli zácpám pozdě a jsou relativně drahé. Jedna jízda stojí od 0,9 centru až po 1,85 eura (záleží na délce trasy), mějte připravenou vždy přesnou částku v mincích, řidič totiž nevrací nazpět, dostanete jen papírek, na kterém je případně dlužná částka, s tím musíte do hlavní kanceláře dublinského sockopodniku na O’Connely street a tam vám těch pár šprdliků vrátí. Vyplatí se ale koupit si měsíční jízdenku, která stojí 75 euro. Pozor na noční linky, stojí tuším kolem 4-5 euro, nevztahuje se na ně lítačka. A na taxík se čeka v noci pěkně dlouho, počet vydávaných licencí je dost striktně limitován, takže není neobvyklé, že se v noci stojí ve čtvrti Temple Bar fronta na taxík. Já jsem se z hospody vracel vždy posledním nočním autobusem, jednak jsem moc nepil a jednak jsem měl omezený rozpočet, takže jsem si nemohl dovolit utrácet za noční busy nebo dokonce za tágo.

Jinak autobusem se dostanete pohodlně z letiště, lístek stojí 5 euro a cesta do centra na O’Connely street (hauptstrasse) trvá kolem 30-40 minut, v centru je možné přestoupit na další linky. Lístek si koupíte v automatu u výlezu z letištní haly. Jezdit taxíkem je vyhazování peněz.

Kromě nespolehlivých autobusů je k dispozici v Dublinu také DART, což je česky řečeno nadzemka nebo-li (pří)městský vláček. Jezdí po Dublinu a plynule navazuje na lokální vlakové spoje mimo Dublin. Jezdí narozdíl od autobusů přesně, ale v podstatě jen po pobřeží a do centra. Ceny si najděte na webu, lze koupit kombinovanou lítačku na DART i autobusy.

Když jsem byl před dvěma lety v Dublinu, tak se tam budovali v centru tramvajové koleje. Už po nich snad i jezdí tramvaje, ale podrobnosti neznám. Zajímavé je, že tramvajovou dopravu budoval soukromý investor, nikoliv město. Pokud máte s tramvajemi v Dublinu zkušenosti, napište do fóra.

Pokud chcete ušetřit, kupte si kolo, tak jako skoro každý z bezmála stotisícové čínské komunity, který v Dublinu žije. Zánovní kola hledejte v inzerátech novin jako třeba The Irish Times.

Výběr typu dopravy závisí především na lokalitě, ve které budete bydlet. Dostupnost DARTU je obecně dost omezená.

V dalším díle napíšu něco o shánění bydlení.

Pokud se chcete dozvědět o Dublinu potažmo Irsku více informací už teď, můžete si přečíst mé zápisky z pobytu na jazykovce v Dublinu.

DRUHÝ DÍL SERIÁL(K)U O IRSKU: Práce v Irsku – Dublin – II (o ubytování, práci, cv)

Reportáž o agentuře Irko (Ltd) na TV NOVA