V New Yorku jsem za svůj krátký život strávil asi jen 6 dní. Byla to moje vstupní brána do USA, kam jsem poprvé (a zatím naposled) přiletěl 22. června minulého roku. Když letadlo kroužilo nad letištěm JFK, přemýšlel jsem, jak vlastně Amerika vypadá, jací tam žijou lidé a co od ní můžu očekávat.

Můj obraz o Americe do té doby formovaly především seriály (BH90210, Baywatch, Viper, … :-), knížky, časopisy, noviny, televize a Internet. A taky Ondřej při našich inspirativních diskusích v menze na Strahově nad kusem žvance (mimochodem, je to jeden z mých nejsilnějších zážitků z vysokoškolského studia, jsem moc rád, že jsem ho potkal a i snad i trochu poznal).

Po příletu na JFK nás odvezla delegátka CCUSA na Kolumbijskou univerzitu, kde jsme byli ubytovaní do druhého dne. Hned jak jsme měli volno, tak jsem se sebral a jel jsem metrem na Times Square. To bylo pro mě první setkání s tou pravou Amerikou. Žluté taxíky, obří billboardy, ulice plné lidí snad všech ras spěchajících neznámo kam.

Druhý den jsem odjel do kempu a s NYC se na téměř tři měsíce rozloučil. Zpět jsem se vrátil na několik dní těsně před odletem do ČR. Za těch několik dní jsem viděl plno zajímavých věcí, od černošské bohoslužby s gospelovými písničkami v Harlemu přes Central Park (kde jsem asi na tři hodiny usnul) až po Brooklynský most v noci. Nejvíce mi ale v paměti utkvěl New York běžného dne – lidé v ulicích, horko v podzemce, mraky obchodů s pochybným zbožím na Canal Street v Chinatownu i ta zvláštní vůně nadcházejícího podzimu ve vzduchu.

Žít alespoň pár měsíců v New Yorku je jeden z mých snů. Doufám, že si ho někdy splním. Do té doby si můžu newyorskou atmosféru přípomínat alespoň z nádherných fotek u Rion.

Co vy, v jakém městě byste chtěli alespoň nějaký čas žít?